Nyt Syn gør en forskel…
Vi giver dine gamle briller videre

Briller til Senegal

Hos Nyt Syn betyder synet alt, og vi arbejder altid på at gøre en forskel. Også uden for Danmarks grænser.
I samarbejde med den senegalesiske bondeorganisation COLUFIFA har Nyt Syn derfor skabt projektet Briller til Senegal. Formålet er at give svagtseende fattige i Senegal chancen for et bedre syn - gennem brugte og gratis briller. En chance de fleste af dem ellers aldrig ville få.
Året rundt Vi giver dine gamle briller videre til Afrikaindsamler Nyt Syn-butikker over hele Danmark brugte briller til projektet.
 


I Danmark betragtes udtjente briller som ”affald”. I Senegal hjælper de svagtseende børn i skolen, håndværkere, der arbejder, eller kvinder, der syer. Nyt Syn-butikkerne har modtaget masser af briller fra velvillige danskere –

mange tak for dem. De gør allerede gavn. Frivillige Nyt Syn-medarbejdere har været af sted på de første rejser til Senegal, hvor behovet er stort: Senegaleserne stod i kø for at få synet målt – og måske for første gang i livet at se omgivelserne tydeligt.

 

Godt 200 synsprøver om dagen lykkedes det Nyt Syn-medarbejderne at lave.

 

Godt 200 synsprøver om dagen lykkedes det Nyt Syn-medarbejderne at lave

 

Det frivillige arbejde gav optikerne en oplevelse for livet. Og ikke mindst følelsen af at have gjort en forskel – og at leve op til, at ”dit syn betyder alt for os”.
Kom endnu tættere på turen til Senegal - klik her

 

Til gavn og glæde – fra Nyborg til Senegal

Når du afleverer dine briller, tilbyder vi at tage et fotografi af dig med brillerne på. Når brillerne får ny ejer i Senegal, tager vi endnu et billede. Et udvalg af portrætfotografierne viser vi her på websitet. Så du har chancen for at se, hvor brillerne gør glæde og gavn.
 

Til gavn og glæde – briller fra Nyborg til Senegal

Som eksempelvis her; brillerne indleveret i Nyborg, der nu giver glæde og et nyt syn til en senegaleser.

Klik her og se flere billeder af de glade givere og modtagere.

 

 

Senegalesere, der har fået "Nyt Syn"

Mange fattige senegalesere har allerede været heldige at få et par brugte danske briller, der har gjort livet lettere.

Klik her og se nogle eksempler på Senegalesere, der har fået "Nyt Syn".

 

 

Donationer og nye hold af sted

For hver pudseklud, der sælges i vores butikker, donerer Nyt Syn 1 kr. til projektet i Senegal.
Desuden har de næste frivillige Nyt Syn-medarbejdere allerede meldt sig til at yde hver en uges optikerarbejde i Senegal. I 2010 rejser to nye hold således af sted til Senegal. Så vi vil stadig blive glade for at modtage dine gamle briller.

 


 

Fakta om COLUFIFA

Den senegalesiske bondeorganisation COLUFIFA arbejder i den det sydlige Senegal, Gambia og Guinea. Organisationen er grundlagt af Demba Mansare og har godt 20.000 medlemmer. COLUFIFA arbejder for at bekæmpe sult gennem økonomisk uafhængighed, selvforsyning af fødevarer, sundhed for alle, uddannelse for alle og beskyttelse af miljø og kultur.

 

Fakta om Senegal

Senegal er et demokratisk land, arealmæssigt fem gang større end Danmark. Det ligger i det vestlige Afrika og har en befolkning på ca. 11 mio. mennesker. Heraf bor de godt 2 mio. mennesker i hovedstaden Dakar. Flertallet er muslimer, et mindretal kristne mens lokale religioner også stadig dyrkes. Senegal blev selvstændigt i 1960.

Se aktuel udgave af LOOK magazine Se tidligere udgaver af LOOK magazine